“Chief Digital Officer”: Dijital Dünyadaki Yeni Kilit Rol / “Chief Digital Officer”: New Key Role of the Digital World

[Scroll down for English version]

  Teknolojinin her geçen gün hayatımıza daha fazla dokunduğu günümüz dünyasında, şirketler için iş stratejilerini dijital stratejiler ile desteklemek kaçınılmaz oldu. Bu noktada, iş süreçleri konusunda bilgi ve tecrübe sahibi teknoloji yöneticileri için de yeni bir kariyer fırsatı oluşmaya başladı. Şimdilik “Chief Digital Officer” olarak adlandırılan bu “kilit” rol, çok yakın gelecekte iş dünyasının en kritik “C Level” rollerinden birisi olacak.

Chief Digital Officer, CDO will be the key digital role in companies
Chief Digital Officer, CDO will be the key digital role in companies

Şirketler bünyesindeki teknoloji yönetimi artık eskiden olduğu gibi yalnızca kendi silosu içinde varolmaya devam edemeyecek. Kesinlikle iş süreçleri ile entegre ve onları destekleyen, şirketin karlılığını doğrudan etkileyen bir konumda olmalı. Bunun dışındaki bütün teknoloji yönetimi ile ilgili diğer konular (altyapı, teknik hizmetler, uygulama destek, … vs) tamamen dışkaynak servislerine dönüşüp, teknoloji yöneticilerinin vaktini ve enerjisini olması gereken alanlara, yani iş süreçlerini desteklemeye ayırması gerekiyor. Bunu erkenden öngören firmalar, daha şimdiden bünyelerinde “Chief Digital Officer (CDO)” rolünü yaratmış ve konuya gereken önemi vermeye başlamıştır. CDO’ lar şirketlerin dijital dünyada/sosyal medyadaki stratejilerini berlirleyip, iş süreçleri ile entegre olacak adımları planlamaya başlamışlardır.

  CIO veya CTO’ dan farklı olarak CDO’ ların önceliği, şirketin büyümesine doğrudan katkı sağlayacak dijital strateji ve envanterleri (web siteleri, e-ticaret veya mobil uygulamalar, … vs) en etkin şekilde yönetmektir. CDO lar, dijital stratejini doğrudan parçası olmayan diğer teknoloji ile ilgili iş ve süreçleri (uygulama geliştirme/destek, kullanıcı desteği, yardım masası, altyapı, … vs) olabildiğince outsource edip; vakit ve enerjilerini şirketin büyümesine doğrudan katkı sağlayabilecek dijital stratejik konulara ayıracaklardır.

  CDO rolü henüz yolun başında fakat yönetim dünyasındaki sağlam yerini almak için emin adımlarla ilerliyor. Bu yazımı yayınladığım tarih Eylül 2014; yakın gelecekte CDO’ lar hakkında daha fazla yazı, tartışma, iş ilanı, … göreceğimizi düşünüyorum.


[English version]

  In today’ s world where technology touches our lives every day, the digital strategy aligned with business strategy for companies became inevitable. At this point, a new career opportunity for technology professionals having experience in business processes began to develop. “Chief Digital Officer” will be a one of the key “C Level” roles for the near future.

Chief Digital Officer, CDO will be the key digital role in companies
Chief Digital Officer, CDO will be the key digital role in companies

  Technology management within the companies will not only continue to exist in their own silos as in the past. They should definitely be integrated with business processes and supporting them to directly affect the profitability and growth. Other than digital strategy components, all technology management and other tasks (infrastructure, technical services, application support, … etc.) should completely be outsourced so that CDOs can allocate their time and energy to support the critical business processes. Some companies has already hired CDOs to give due importance to the subject.

  Different from CIO or CTO, the CDO ‘s priority is managing the company’s digital strategy and assets (web/mobile applications, e-commerce, …. etc) which are directly contributing to the growth. Other technology related items which are not directly part of the digital strategy like application development/support, user support, help desk, infrastructure, … etc. will be outsourced as appropriate; so that CDO’ s time and energy could directly contribute to the company’s growth.

  CDO role is still very new and at the beginning of its evaluation to be one of the key “C Level” roles. Publication date of this article is September 2014; in the near future, there will be a lot of writing, discussions, job postings, … etc about CDOs … we’ll see.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s