Neden Dijital Pazarlama ? / Why Digital Marketing ?

Dijital dünyada tüketiciler bugüne kadar hiç olmadıkları kadar hızlı ve rahat bir şekilde hareket edebiliyor, birçok seçenek arasından ihtiyaçları olan ürüne en uygun şartlarda ulaşabiliyorlar. Tüketiciler için bu derecede konforlu bir ortamın, geleceğin ana pazarlama ortamı olması gayet normal bir durumdur. Tüketicilerin bu yöndeki eğilimlerini zamanında keşfeden firmalar, dijital dünyadaki rekabet güçlerini arttırmak için gereken adımları mutlaka atmış olmalı, aksi taktirde bu gelişmeleri uzaktan seyreden ve bir süre sonra da tarihin tozlu sayfalarında yerlerini alan “eski” firmalara dönüşmeleri kaçınılmazdır…

Why Digital Marketing ?
Why Digital Marketing ?

Geleneksel pazarlama yöntemleri, yakın geçmişin önemli pazarlama trendleri (ağızdan ağıza pazarlama / Word of Mouth Marketing, WOM), … bütün bilinen pazarlama yöntemlerinin dijital pazarlama yaklaşımları ile entegre olmaları ve firmaların dijital dünyanın tüketiciler üzerindeki muhteşem etkisini kullanabilmeleri için, dijital pazarlamayı stratejilerine mutlaka dahil etmiş olmaları artık bir seçenek değil, bir zorunluluktur. Firmalar bünyesindeki dijital pazarlama / e-marketing alanında çalışan uzman birimlerin sayısı gün geçtikçe artmakta; eskiden yalnızca IT’ nin proje listelerinde yer alan dijital pazarlama ile ilgili çalışmalar artık tamamen bu konu için çalışan özel departmanlar ve birimler tarafından Pazarlama departmanları bünyesinde yapılmaya başladı.

IT organizasyonlarının birer kar merkezi / profit center’ a dönüşebilmelerinin anahtarı, dijital pazarlama gibi stratejik konulara yatırım yapmak, bu alanda üretilen proje ve fikirler ile pazarlama departmanlarına doğrudan destek olmaktır. Gelişen teknoloji ve değişen tüketici alışkanlıkları, geleneksel pazarlama yöntemleri ile satış yapmayı zorlaştırmış olmasına rağmen; IT’ nin etkin ve düzgün bir şekilde kullanıldığı durumlarda, firmalara çok ciddi avantajlar yaratabileceği bir çağa giriyoruz.

One comment

  1. Osman hayırlısı olsun. Yazılarını takip etmakten zevk duyacagıma eminim. IT nin Business bakış açısı kazanması kadar, şirketlerin IT içinden gelen bu beceriyi kabul ediyor olması da önemli. Hala PC desteği yapan bir bölüm olarak bakıldığı sürece bu faydadan yarar elde edilemeyecektir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s