Dış Kaynak Modellerinin Geleceği / Future of Outsourcing Models

   Dış kaynak yolu ile hizmet alımı, standart bir satın alma sürecinden daha ötede, uzun soluklu ve sürekliliği olan bir süreçler bütünüdür. Konuyu bu şekilde ele almak, dış kaynak kullanımı karar ve yatırımlarının çok daha doğru yapılması için önemli bir adımdır. Gerekli kontrollerin ve ölçümlemelerin uygun şekilde yapıldığı, bilinçli bir dış kaynak hizmet alımı süreci, firmalar için kesinlike kalite, maliyet ve rekabet avantajı yaratabilecek, stratejik bir karardır.

Future of Outsourcing models
Future of Outsourcing models

Yakın gelecekte, farklı firmalar tarafından yerine getirilen hizmetleri konsolide edip, bütün bir çözüm olarak sunan firmaların sayısı çok daha fazla olacak. Örneğin, bugün giyim üretimi ve satışı yapan bir firma, belirli süreçler için dış kaynak kullanımı yolu ile hizmet alıyorken, gelecekte ürünün üretilmesinden satışa hazır duruma getirilmesine kadarki bütün aşamalarda farklı dış kaynak firmaları kullanan bir işletme durumuna gelecektir. Bu noktada, süreçler arasındaki ilişkilerin yürütülmesi ve kalitenin sağlanması için hizmet/süreç yöneticiliği kilit görevler olacak.

Firmanın artık bu yeni yapılanmada odaklanması gereken, dış kaynak kullanılan birbirinden farklı süreçlerin uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlamak ve üretilen nihai ürünün/hizmetin arzu edilen kalite/fiyat seviyesinde olmasını sağlamaktır. Bir anlamda, yakın gelecekteki ürün veya hizmet üretimi, her bir parçası farklı firmalar tarafından üretilen bir yapbozun parçalarını biraraya getirmeye dönüşecektir. Bu yapbozun parçalarını en uygun maliyetle, hızlı ve kaliteli bir şekilde biraraya getirmek, firmaların rekabette avantaj sağlamalarının anahtarı olacaktır.

2 comments

  1. I’m really enjoying the design and layout of your blog.
    It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more
    often. Did you hire out a developer to create your theme?
    Exceptional work!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s